Granty
Laserowe indukowanie przewodnictwa elektrycznego warstwy wierzchniej kompozytów polimerowych, które umożliwia ich selektywną metalizację prądową
Kierownik projektu: dr hab. Piotr Rytlewski, prof. UKW
Program: OPUS 24
Kwota finansowania: 979 720 zł
Celem projektu jest opracowanie innowacyjnych kompozytów termoplastycznych, które dzięki ablacji laserowej uzyskają zdolność selektywnej metalizacji prądowej. Napromieniowana warstwa wierzchnia kompozytu będzie przewodząca, podczas gdy nienapromieniowane obszary zachowają właściwości dielektryczne (izolacyjne). Dodatkowo kompozyty te będą charakteryzowały się zdolnością ekranowania pola elektromagnetycznego.
W ramach projektu opracowane zostaną nowe materiały zawierające dodatki przewodzące, takie jak włókna i proszki miedzi, cyna oraz sadza. Optymalna kombinacja tych dodatków pozwoli na uzyskanie pożądanych właściwości kompozytów zarówno przed, jak i po napromieniowaniu laserowym.
Roślinne związki biobójcze jako modyfikatory włóknistego wzmocnienia biokompozytów
Kierownik projektu: mgr Alona Pawłowska
Program: PRELUDIUM 22
Kwota finansowania: 210 000 zł
Projekt dotyczy opracowania biokompozytów na osnowie polimerowej wzmacnianych włóknami lnianymi modyfikowanymi za pomocą roślinnych związków biobójczych. Zastosowanie takich modyfikatorów nada materiałom właściwości biobójcze oraz zwiększy ich hydrofobowość, co jest kluczowe w branży opakowaniowej, gdzie materiały muszą być odporne na działanie mikroorganizmów i wilgoci.
Badania koncentrują się na wykorzystaniu nietoksycznych, biodegradowalnych związków roślinnych, które nie tylko poprawią właściwości materiałów, ale także przyczynią się do zrównoważonego rozwoju oraz postępu w inżynierii materiałowej.
Nowy uniwersalny kompozyt polimerowy napełniony odpadem podrukarskim
Kierownik projektu: dr hab. inż. Krzysztof Moraczewski, prof. UKW
Celem projektu jest opracowanie nowego, uniwersalnego i taniego kompozytu polimerowego zawierającego odpad poprodukcyjny. Materiał będzie składał się z polimerowej osnowy z polipropylenu oraz losowej mieszaniny resztek podkładu etykiet (odpad podrukarski), która zawiera celulozę, klej oraz polimerowe pozostałości. Dzięki zastosowaniu takich komponentów projekt wpisuje się w założenia zrównoważonego rozwoju, umożliwiając efektywne zagospodarowanie odpadów przemysłowych.
Skład zespołu projektowego:
- dr hab. inż. Krzysztof Moraczewski, prof. uczelni – kierownik projektu
- mgr inż. Krzysztof Szabliński
- dr inż. Tomasz Karasiewicz
- dr inż. Andrzej Trafarski
- dr inż. Bartłomiej Jagodziński
- dr hab. inż. Magdalena Stepczyńska, prof. uczelni
- dr hab. n.t. Piotr Rytlewski, prof. uczelni