Pracownicy Katedry Inżynierii Materiałów Polimerowych otrzymali grant przedwdrożeniowy
Zespół badawczy Katedry Inżynierii Materiałów Polimerowych otrzymał dofinansowanie swojego nowatorskiego rozwiązania w ramach programu „Inkubator Innowacyjności 4.0”
Nowy uniwersalny kompozyt polimerowy napełniony odpadem podrukarskim
Skład zespołu:
- dr hab. inż. Krzysztof Moraczewski, prof. uczelni - kierownik projektu
- mgr inż. Krzysztof Szabliński
- dr inż. Tomasz Karasiewicz
- dr inż. Andrzej Trafarski
- dr inż. Bartłomiej Jagodziński
- dr hab. inż. Magdalena Stepczyńska, prof. uczelni
- dr hab. n.t. Piotr Rytlewski, prof. uczelni
Opis innowacyjności projektu:
Innowacyjność realizowanego projektu polega na opracowaniu nowego uniwersalnego i taniego kompozytu polimerowego zawierającego odpad poprodukcyjny. Głównym celem projektu jest stworzenie innowacyjnego materiału składającego się z osnowy polimerowej z polipropylenu z udziałem niejednorodnego odpadu podrukarskiego. Odpad podrukarski stanowi losowa mieszanina resztek podkładu etykiet, składającego się głównie z celulozy, ale zawierającego również pozostałości kleju oraz polimerowych pozostałości po etykietach.
Właśnie ten niejednorodny i zróżnicowany skład odpadu stanowi o innowacyjności proponowanego przedmiotu komercjalizacji. Dotychczas w większości przypadków stosowania napełniaczy celulozowych, napełniacz ten składał się z niemodyfikowanej lub modyfikowanej celulozy. Modyfikowanie celulozy prowadzone było jednak celowo, ze ściśle dobranymi parametrami, tak aby zwiększyć adhezję włókien celulozowych do polimerowej osnowy.
Jednak w przypadku stosowanego w projekcie odpadu podrukarskiego jest on niejednorodny, o losowym rozkładzie poszczególnych rodzajów odpadu i losowym składzie materiałowym (chemicznym). Zatem celowe wydaje się przeprowadzenie szczegółowych badań mających na celu opracowanie takiego składu kompozytu i przebiegu procesu jego otrzymywania, aby otrzymać możliwie najlepsze właściwości kompozytu stosując możliwie najwyższą zawartość niejednorodnego odpadu poprodukcyjnego.
W literaturze nie znaleziono informacji o podobnym podejściu do tematu zastosowania odpadów poprodukcyjnych. Kompozyt ten będzie przedmiotem planowanej komercjalizacji.